Чудото Бери прави чуда со вашето здравје

Природата се ни дала на дланка. Чудата се околу нас. Чудото на природата велат луѓето дека е баш оваа бобинка. А името е дадено уште со нејзиното откривање. Луѓето не даваат вакви имиња туку така. Мора некое чудо навистина да тлее во оваа бобинка. Па ајде да видиме што ни подготвила природата денеска.

Од каде доаѓа Чудото Бери?

Чудото Бери е родено во Западна Африка и многу години е конзумирана од страна на Африканците. Првпат Чудото Бери било откриено од страна на Европејците во 1725 година од страна на Chevalier des Marchais.
Не многу беше направено со Чудото Бери до 1970-тите кога биомедицинскиот постдипломец Роберт Харви стапи во контакт со ова овошје и ја формираше компанијата Миралин. Тој планирал да направи слатка храна без шеќер, но американската агенција за храна и лекови го класифицирала Чудото Бери како адитив за храна, што значи уште многу години тестирање требало да поминат пред Харви да почне да ги продава своите производи. Ова бил тежок финансиски удар за Харви и компанијата ја затворил.
Харви верувал дека бил жртва на задкулисни лобирања од индустријата за шеќер и дека тој бил цело време следен од сомнителни луѓе.

Чудото Бери не беше навистина слушнато до пред повеќе од 30 години, кога “mBerry” ја создаде првата Чудо Бери таблета во 2008 година. Оттогаш тие стануваат најголем снабдувач во светот и продажбата постојано расте од тогаш. Компанијата ги достави mBerry таблетите во светот, но во 2012 година, mBerry почна да се дистрибуира од Австралија на пазарите во Австралија и Нов Зеланд.

Image result for miracle berry

Благодетите по здравјето на човекот практично немаат крај со оваа овошка.

1. Чудо за дијабетес

Дијабетесот е опишан како висока концентрација на шеќер во крвта што може да предизвика сериозни компликации како оштетување на очите, здравјето на бубрезите, кардиоваскуларниот и нервниот систем. Глукозидазата е важен ензим за разложување на јаглените хидрати, кој се смета за терапевтски пристап за прилагодување на постпрандијалната хипергликемија. Неколку истражувања се концентрираа на барање ефикасни и безбедни инхибитори на глукозидаза од природни производи за да се развие функционална храна за борба против дијабетесот.

2. Губење на тежината

Чудото Бобинка има неверојатни 1 калорија, 0% маст, а со тоа и одлична природна помош за губење на тежината. Измамете го вашиот нагон за благо со Чудото Бери. Конзумирајте јагода, лимон и било кое друго овошје наместо бомбони. Направете прилично слатки домашни десерти каде нема да користите ни грам шеќер, па дури и вештачки засладувачи.  Сладете го чајот заедно со лимон или сок од портокал наместо шеќер.

3. Ја подобрува благосостојбата

Вклучувајќи го Чудото Бери во рамките на вашата исхрана помага во одржувањето на здрав начин на живот. Вие можете да го земате заедно со чај од лимон, со зеленчук и овошје што или како и да го комбинирате. Конзумирањето повеќе зеленчуци и овошје обезбедува минерали, витамини и антиоксиданти во вашето тело, што резултира со зголемување на имунитетот и избегнување на настинки и болести.

4. Променете го ужасниот вкус на одредени лекови и храна

Јадењето, пиењето, пушењето, одредени сирупи и лекарство оставаат ужасен вкус во устата по неколку часа, а и денови. Не грижете се. И за тоа Чудото Бери има решение. Една шака од овие бобинки ќе избрише секаков траг од непријатни вкусови во вашата уста. Анти-невротичните лекови и терапијата со радијација може да влијаат врз рецепторите на јазикот поради што поединецот може лесно да ја изгуби способноста за вкус. Заболените од  рак додека минуваат низ терапија со радијација чувствуваат метален вкус и ова е причината поради нивната дегенерација на здравјето поради нивната неспособност да вкусат храна. Чудото овошје има капацитет да го покрие овој ефект за да се ослободи од било каков непријатен вкус.

5. Ефективен подобрувач на вкусот

Чудото Бери го подобрува вкусот на многу зеленчуци и овошја како јагоди, овошје од грозје, ананас, брокула, зелена салата, грозје, лимон. Овошјето може дополнително да ја направи оваа храна вкусна за оние кои избегнуваат да ги земаат. Ова овошје никогаш нема да ја маскира суштината на било која храна, туку го подобрува вкусот. Зачинетата и лута храна ја ублажува без да ја одземе онаа сензација на зачин и луто во устата.

Несакани ефекти при конзумација на Чудото Бери

Примарnиот несакан ефект на чудесните бобинки е главната причина зошто толку многу се конзумира – Прават се што сте јаделе да биде послатко и да трае со часови. Активната состојка во Чудото Бери, miraculin, е протеин кој се врзува за пупките во устата, привремено менувајќи ја нивната функција. Тоа не ги менува својствата на храната, но влијае на тоа како рецепторите на вкус реагираат на таа храна. Научниците не ја разбираат прецизно науката зад ова, но знаат дека ефектот на  miraculin-от прави на телото да испраќа грешни сигнали до мозокот. На пример ако сте јаделе нешто кисело, вие нема да осетите дека е тоа кисело туку благо.

Antonio Momiroski
Antonio Momiroski
Магистер по земјоделски науки. Голем љубител на природата и науката.