Пијте го чајот полека и благодарно, како да е оската на која се врти планетата Земја - полека, рамномерно, без брзање кон иднината.

-- Thich Nhat Hanh --

13/04/2018

High Garden Tea House: Билно Wellness светилиште

Во High Garden Woodland Tea House & Sipping Apothecary, Leah and Joel Larabell ја делат нивната љубов за билки и чај во спокојна wellness чајџилница која се […]
07/03/2018

Топ 5 најскапи чаеви во светот

До сега, не го знаев ова, додека не почнав да го истражувам, но чајот е, всушност, најпопуларниот пијалак во светот. Мислам навистина најпопуларен. Тој се консумира […]
07/03/2018

22 земји. 22 различни култури на пиење чај- дел 2

Продолжуваме понатаму со разгледување на останатите 12 земји кои чајот го сметаат за дел од нивната култура. 11. Пакистан Чај (chai) не е ексклузивен за Индија. […]
28/02/2018

22 земји. 22 различни култури на пиење чај- дел 1

Планетата Земја е големо место, но чајот ја прави многу помала од што изгледа. Колку народи, толку култури, секоја држава доколку го одбрала чајот како дел […]
20/02/2018

Уникатни антички шољи за уживање во чајот

Сигурно некаде на планетава Земја постојат луѓе.. богати луѓе… многу богати луѓе кои фрлаат големи пари за да бидат сопственици на едни од најскапите, најспецифичните, најубавите […]
20/02/2018

Интересни факти од светот на чајот

Драги читатели, ајде да прочитаме неколку интересни факти за чајот кои и тоа како можат да бидат од наша полза, без разлика дали сме љубители на […]
20/02/2018

Англиската и Француската култура на пиење чај

Секоја високо развиена културна земја на планетата го смета чајот како една од најбитните напитоци во која барем на момент го опушта духот сетилата со цел […]
20/02/2018

Историјата на семоќниот чај – 2 дел

Одиме понатаму со историјата на чајот. Во вториот дел ќе ја завршиме историјата за Кина и ќе прочитате кратка историја за Јапонија, Кореа и Виетнам како […]
20/02/2018

Историјата на семоќниот чај – 1 дел

Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнува чајот? Кој прв го направил тој прекрасен напиток? Повелете заедно да се прошетаме низ големата историја. Историјата на […]