Новости

Растение кое најбрзо расте

Дали некогаш сте се запрашале кое растение во природата најбрзо расте? Чувате цвеќиња, растенија дома, по дворови по градини. Природата ...
Повеќе

Неверојатни трикови за здраво и бујно цвеќе

Најискусните цвеќари ви ги пренесуваат нивните искуства и трикови како вашите цвеќиња да изгледаат бујни , здрави и расцветани. Уредете ...
Повеќе

Како пчелите реагираат кога нема да ја прифатат матицата

Одлично видео во кое стручен пчелар објаснува што се случува кога вештачки ќе донесете матица во кошницата и згора на ...
Повеќе

Како пчелата работничка станува матица

Пчелите имаат многу суров хиерархиски систем. Од илјадниците пчели кои се наоѓаат во кошницата, скоро сите се пчели работнички. Тие ...
Повеќе

Дали знаете зошто сончогледот секогаш се врти кон сонцето?

Сите ние на овој или на оној начин знаеме, сме научиле, ни кажале дека сончогледот се врти накај сонцето. Но ...
Повеќе

Тајните на ванилата

На североисточниот брег на Мадагаскар, заштитен од бујна дождовна шума, расте најубавата од сите орхидеи, VANILLA, раскошна, восочна, скротена од ...
Повеќе
Loading...

Агро мапа

Ова е нашата лична селекција на врвни агро-места во Македонија
кои мислиме дека мора барем еднаш да ги посетите ако сте тука.
 

Агро Берза

Детална анализа на вредноста на секој агро производ во Македонија.
29/05/2018

Фарма на иднината којашто користи 95% помалку вода

Додека урбаното население продолжува да расте, иноваторите го надминуваат традиционалното земјоделство како начин да ги нахранат сите, а во исто време го намалат влијанието врз нашето […]
23/05/2018

Избор за трактор на годината 2018

Ако до сега сте сметале дека земјоделието е досадно и дека целата фама околу моторните возила и машините се врти околу автомобилите, не сте во право. […]
14/05/2018

Цената на ванилата највисока по ударот на циклонот на Мадагаскар

Производителите на сладолед и торти се надеваат на пониски  цени на ванилата. Но разочарувањето сепак ќе биде од епски размери. Неизвесноста околу културата оваа година кај […]
30/05/2018

Растение кое најбрзо расте

Дали некогаш сте се запрашале кое растение во природата најбрзо расте? Чувате цвеќиња, растенија дома, по дворови по градини. Природата колку што може да биде фасцинантна […]
29/05/2018

Дали знаете зошто сончогледот секогаш се врти кон сонцето?

Сите ние на овој или на оној начин знаеме, сме научиле, ни кажале дека сончогледот се врти накај сонцето. Но дали сте се запрашале зошто го […]
29/05/2018

Тајните на ванилата

На североисточниот брег на Мадагаскар, заштитен од бујна дождовна шума, расте најубавата од сите орхидеи, VANILLA, раскошна, восочна, скротена од човекот. Само неколку мажи и жени […]
15/03/2018

Кикириките и придобивките кон здравјето на човекот

Кикириките секојдневно ги јадеме. Одите после тренинг на пиво? Ви носат кикирики. Гледате фудбал во домашна атмосфера во кафич? Ви носат кикирики. Во поранешна Piazza Liberta […]
06/03/2018

Чудото Бери прави чуда со вашето здравје

Природата се ни дала на дланка. Чудата се околу нас. Чудото на природата велат луѓето дека е баш оваа бобинка. А името е дадено уште со […]
03/02/2018

Мангостин – Тропскиот евергрин

Драги читатели. На местото број 5 решивме да ви го  претставиме Тропскиот евергрин-Мангостинот. Уживајте… Виолетова мангустана (Garcinia mangostana), позната едноставно како мангостин, е тропско зимзелено дрво. […]
30/05/2018

Неверојатни трикови за здраво и бујно цвеќе

Најискусните цвеќари ви ги пренесуваат нивните искуства и трикови како вашите цвеќиња да изгледаат бујни , здрави и расцветани. Уредете ги своте градини и домови со […]
23/05/2018

Дали компирите можат да растат без почва?

Ова е само едно домашно „направи сам“ видео во кое секој кој има двор може да го изведе без проблем. Иако знаеме дека светот оди во […]
23/05/2018

3 самонаводнувачки системи за вашите растенија

Креативни сте и уживате да се занимавате во вашиот двор. Со првото пролетно сонце и вие сте излегувате во градината и ја будите креативноста. Што оваа […]